Analiza wsparcia kadr systemu pieczy zastępczej
Przedmiotem badania „Ewaluacja wsparcia systemowego z EFS na rzecz kadr systemu pieczy zastępczej” były projekty wybrane do realizacji w konkursach ogłoszonych przez MRiPS – „Szkolenia kadr systemu wsparcia rodziny i pieczy zastępczej w zakresie realizacji ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej”, współfinansowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 2.8 „Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym”. Celem ewaluacji była ocena skuteczności i użyteczności wsparcia z EFS dla pracowników instytucji systemu wsparcia rodziny i pieczy zastępczej.
Badanie zrealizowano z wykorzystaniem licznych metod i technik badawczych, w tym: analizy danych zastanych, wywiadów pogłębionych z beneficjentami wsparcia i uczestnikami szkoleń, zogniskowanych wywiadów grupowych z odbiorcami ostatecznymi wsparcia (rekrutującymi się z systemu wspierania rodziny i pieczy zastępczej oraz jego otoczenia), warsztatów kreatywno-eksploracyjnych (z udziałem uczestników szkoleń, przedstawicieli JST, administracji publicznej szczebla centralnego, ekspertów i przedstawicieli NGO), panelu ekspertów, studiów przypadku oraz ankiety internetowej z uczestnikami projektów szkoleniowych.
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) przez konsorcjum w składzie: PAG Uniconsult oraz Badania Społeczne Marzena Sochańska-Kawiecka w okresie od lipca do października 2023 r.